UN PEU DE FRANÇAIS

Hemen hemen herkesin Fransızca ’ya ufak da olsa bir ilgisi vardır ve birkaç cümle de olsa konuşmak ister. Özellikle Fransa seyahatlerine çıkanlar mutlaka birkaç kelime konuşabilmeyi arzu eder. Kafelerde, caddelerde, restoranlarda, alışverişte ve seyahatlerinin birçok noktasında “Ah keşke birkaç kelime bilsem de Fransızca konuşabilsem.” diyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok. Bugün size işinizi epey kolaylaştıracak birkaç Fransızca kelime öğreteceğiz. Hazırsanız başlıyoruz.

Selamlaşarak Başlayalım: Bonjour

“Bonjur”ya da diliniz dönerse “Bonjuğ”diyerek karşınızdakine “Günaydın/İyi günler” demeniz mümkün. Fransızlar için selam vermek ve her ne olursa olsun cümleye selam vermeden başlamamak çok önemli. Bu kelime günün her saatinde kullanılabiliyor olsa da akşam saatlerinde“Bonsoir” (bonsuağ/iyi akşamlar) demeyi tercih edebilirsiniz.

Evet mi Hayır mı?

Hayat kurtaran iki kelime: Evet / Hayır. Her durumda kolayca durumu kurtarmanızı sağlayacak bu iki kelime Oui (Vi) ve Non (No), öğrenmeniz gerekenlerin en başında geliyor.

Madame/Monsieur/Mademoiselle

Selam verdiğiniz kişinin adını bilmiyorsunuz fakat bir şekilde de hitap etmek istiyorsunuz. Öyleyse erkekler için Monseiur (mösyö) yani “beyefendi”, kadınlar için Madame (madâm)yani “hanımefendi” ya da artık pek kullanılmasa da bekâr kızlar için Mademoiselle (madmuazel) hitaplarını kullanabilirsiniz.

Ricaların Olmazsa Olmazı: S’il Vous Plaît

Bir başka vazgeçilmez kalıbımız ise “Lütfen” anlamına gelen S’il vous plaît (Silvuple).Bunu samimi olduğumuz insanlara söylerken S’il te plaît (siltöple)şeklinde kullanıyoruz.
Bu kalıp birçok yerde işinizi kolaylaştıracak. Mesela “Eiffel, s’il vous plaît.”diyerek Eiffel kulesinin yerini sorabilirsiniz. Bu kadar kolay işte…

Ve Anahtar Kelimemiz: Merci

Telaffuzunuzda yine o ünlü “ğ” sesini vererek “Merci – Meğsi” dediğinizde yani teşekkür ettiğinizde, Fransızlara kibarlığınızı göstermiş ve böylece gezilerinizde kibarlığınızla öne çıkmış olacaksınız. Kibarlık önemli…

Çıtayı Yükseltelim

Yeni birkaç kelimeyle devam edelim mi, ne dersiniz?
Pardon / Pardonnez-moi(padone mua): Türkçe’de de kullanılan “Pardon” ile aynı anlamda.
Excusez-moi (eksküze mua): Daha ziyade “Kusura bakmayın” anlamında kullanılır.
Ça va? / Ça va(sa va): Sorusu da cevabı da aynı olan bu kalıbı tonlamanızda yapacağınız ufacık bir oynamayla hem “Nasılsın?” hem de “İyiyim.” anlamlarında kullanabilirsiniz.

Veda Busesi

Sıra geldi vedalaşmaya. Vedalar için en temel birkaç kalıbımız şöyle: Au revoir (orövoar ya da oğövuağ): Hoşça kalın Bonne Journée (bonjuğne): Vedalaşırken “İyi günler” demek için kullanılır. Bonne Soirée (bonsuvare ya da bonsuvağe): Vedalaşırken “İyi akşamlar” demek için kullanılır.

Bir Yerden Başlamak Lazım


Buraya kadar üzerinden geçtiklerimizle bile şimdiden 15 tane Fransızca kelime öğrenmiş oldunuz. Hafife almayın ve Fransızca öğrenme işine Fransa seyahatlerinizde bu kelimeleri kullanarak başlayın. Hayatınıza renk getirmesi dileğiyle…