SOĞUK HAVALARDA SOKAK HAYVANLARINI UNUTMAYALIM!

Kış mevsiminin iyice kendini gösterdiği, kar yağışının ise kapıda olduğu şu günlerde; soğuk havalarla mücadele edenler sadece insanlar değil…

 Yaşamlarını sokaklarda sürdüren birçok hayvan dostumuz soğuk kış günlerinde adeta ölüm kalım mücadelesi veriyor. Peki bu havalarda sokak hayvanlarını unutmayarak onlar için neler yapabiliriz?

Çetin kış şartları insanları olduğu kadar hayvanları da etkiliyor. Soğuk kış günlerinde aç kalan başta serçe, kedi, köpek gibi sokak hayvanlarının yaşam mücadelesine bizler de yardımcı olabiliriz. O minik canların yaşaması için yapabileceğimiz çok küçük hamleler olduğunu unutmayalım…

Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte ya da motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

İçine girebilecekleri minik bir baraka ya da soğuktan koruyacak karton sığınaklar yapın. Boş bir kartonu kuytu bir köşede yan yatırmak bile çok büyük bir yardım olabilir.

Sokak hayvanları için dışarıya koyulan suların içine 1 damla zeytinyağı damlatmak soğuğa karşı dirençlendirir.

Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz, en yakın belediyeye haber verin ve takipçisi olun.

Soğuk ve karlı havalarda yiyecek bulmakta zorlanan hayvanlar için kış boyunca yemek artıklarımızı çöpe atmayalım. Sadece kedilere, köpeklere değil, tüm hayvanlara yardım eli uzatmalıyız. Özellikle kuşlar için çöp kenarlarına kapların içinde su koyalım. Bir pet şişe içine kuş yemi koyup balkonunuza ya da camın önüne asabilirsiniz.

Dondurucu soğuğun etkisini giderek arttırdığı bugünlerde sevimli dostlarımız için daha duyarlı olmalıyız. Onları soğukla gelen zor şartlara teslim etmeyelim. Olumsuz hava koşulları nedeniyle birçok sokak hayvanı zorlu hava şartlarından dolayı hayatını kaybediyor.

Şimdiden tüm sağduyu ve hassasiyetleriniz için teşekkür ediyoruz!