SEVGİLİLER GÜNÜ

14 Şubat Sevgililer Günü geldi çattı. Peki siz bu özel güne hazır mısınız?

Sevgililer Günü şüphesiz ki sevgi ve aşkın sembolü olarak akıllarımızda yer etmiştir. Sevdiğiniz insanla güzel vakit geçirmek, sevgi dolu anlar paylaşmak bugünün olmazsa olmazıdır.

Sevgililer Günü, dünyanın dört bir yanında kutlanıyor ancak bazı kültürlerde sadece aşkın değil sevgi, şefkat ve dostluk duygularının da paylaşıldığı bir gün olma özelliğine sahip.

Örneğin; Finlandiya’da yalnızca romantizm üzerine odaklanmak yerine “Arkadaş Günü” olarak kutlanır. O yüzden eğer bu Sevgililer Günü’nü yalnız geçirdiğinizi düşünüyorsanız, sakın mutsuzluğa kapılmayın.

Sevdiklerinizle de güzel vakit geçirmek elinizde!

Peki bu özel gün nasıl kutlanmaya başlandı hiç düşündünüz mü?

Sevgililer Günü’nün neden kutlandığına dair en popüler teori şöyledir: Roma İmparatoru II. Claudius, savaş sırasında Romalı erkeklerin evlenmesini yasakladı. St. Valentine ise bu yasağa karşı çıktı ve gizlice nikâh kıymaya devam etti. Ancak bu durum ortaya çıkınca yakalandı ve 14 Şubat’ta idam edildi. St. Valentine’in anısına kutlanmaya başlayan gün, adını bu din adamından alarak (St. Valentine’s Day), sevginin günü olmuştur.

Sevginin güzelliğini kutlayan bu özel gün hakkında biraz daha ilginç şeyler öğrenmeye ne dersiniz?

14 Şubat Sevgililer Günü’nün en önemli sembolleri ile başlayalım…

Çikolatasız olmaz! Richard Cadbury, tarihsel olarak en yaratıcı ve en tatlı çikolatayı yaratmanın yanı sıra 1800’lerde Sevgililer Günü için ilk kutu çikolatayı üretti.

Neden kırmızı güller? Güller, Yunan mitolojisinde Afrodit, Roma mitolojisinde ise Venüs olarak bilinen aşk ve güzellik tanrıçasının favori çiçeği…

Sevginin çiçekleri olan güllerin ve güçlü romantik duyguları temsil eden kırmızı rengin bu yüzden en popüler Sevgililer Günü buketlerini oluşturması hiç de şaşırtıcı değil.

Aşk olsun Eros! Aşk büyüsü yapan, elinde yay ve oklarla tasvir edilen Eros ise Aşk Tanrıçası Afrodit’in oğludur.

Sevginizi göstermek için Sevgililer Günü’nü beklemeyin, sevgiyi paylaşmak için her gün idealdir.

İster kırmızı gül, ister çikolata, isterse de güzel bir akşam yemeği… Sevdiklerinizle geçireceğiniz güzel anların tadını çıkarın.

Siz de sevdiklerinizi romantik seçimlerinizle şaşırtmak ve mutlu etmek istiyorsanız, hemen www.madamecoco.com ‘a tıklayabilir ya da mağazalarımızı ziyaret edebilirsiniz.