ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NE ÖZEL…

Şüphesiz öğretmenler bir gün değil her gün hatırlanmalı… Öğretmenlik mesleği en kutsal sayılan mesleklerden bir tanesidir. Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bizlere karşı sonsuz sabır gösteren özverili öğretmenlerimizin bu özel günü, dünyanın bir çok ülkesinde UNESCO tavsiyesiyle 5 Ekim’de kutlanmaktadır. Dilerseniz, UNESCO ile ilgili diğer bilgilere ve Öğretmenler Günü’nün tarihçesine şöyle bir göz atalım…

UNESCO…

Öğretmenler Günü Türkiye’de ve diğer ülkelerde farklı günlerde kutlanmaktadır. Pek çok ülke, 30 Temmuz 1993 tarihinde düzenlenen UNESCO 27. Genel Konferansı’nda alınan 05 Ekim’in Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararına uymaktadır.

BAŞÖĞRETMEN…

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği’ni” kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanması ile resmileşmiştir.

24 KASIM…

Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “Başöğretmen” oluşunun bundan sonra her 24 Kasım tarihinde Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. Her yıl öğretmenlerimize duyduğumuz minneti hatırladığımız bu özel gün için “Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseridir.” diyen Başöğretmenimiz Atatürk başta olmak üzere tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutlamaktan gurur duyarız…

ÖĞRETMENİNİZE EN ZARİF TEŞEKKÜR…

Son olarak, bu özel günde, öğretmenlerimizi mutlu etmek ve onlara olan sevgimizi bir nebze de olsa göstermenin yollarını ararız. Bu yollardan biri de özel bir hediye almak olabilir…Öğretmeninize hem şık hem de kaliteli bir hediye almak isterseniz, esansları Fransa’nın Grasse bölgesinden gelen bir Madame Coco markası olan Répertoire ürünlerini güvenle alabilirsiniz.