MUTLULUĞUN SIRRI HYGGE

Kış keyfi denince sizin de aklınıza mumlarla aydınlatılmış bir ortam, yün çoraplar, rahat ev giysileri, battaniye altında içtiğiniz sıcak bir içecek ve şöminede yanan odunların çıkardığı ses geliyor mu?

Cevabınız evet ise hygge tarzına çok da uzak değilsiniz! Çünkü bunların hepsi hygge!

Hygge, («Higa» ya da «Hüga» olarak telaffuz edilir) tek başına ya da aile ve arkadaşlarla, evde veya dışarıda geçirilen güzel zamanlar ve hayatın tüm koşuşturmacası içinde anı durdurup, basit ama bize mutluluk veren şeylerin tadını çıkarma sanatı olarak tanımlayabiliriz.

Havaya bağlı depresyonun etkilerinden kurtulmaya çalışan Kuzey Avrupalılar’ın, güçlü sosyal bağlara önem veren, güvenli ve pozitif bir ortam yaratan hygee akımının kısa sürede dünya genelinde benimsenmesi tesadüf olmasa gerek.

Gün sonunda sevdiklerimizle geçireceğimiz güzel bir zaman, hayatın tüm zorluklarına karşı daha sağlam durmamızı sağlamaz mı? Onların desteği gücümüze güç katmaz mı? İşte tam da bu nedenler hygge’yi geniş kitlelere ulaştırdı.

Mutlu ve uzun bir yaşam için sosyal bağların önemini hepimiz biliyoruz. Evinizin atmosferine küçük dokunuşlar yapmak, sevdiklerinizle huzurlu bir akşam yemeği ve birlikte eğlenceli vakit geçirmek… Tüm bu deneyimlerin hayatınıza sağlayacağı katkıyı hissettiğinizde hygge’nin gücüne şaşıracaksınız.

Hygge için en ideal zaman kış ayları olsa da yıl boyunca bu yaşam tarzını deneyimleyebilirsiniz.

Siz de evinizde hygge istiyorsanız, huzurlu yaşam tarzını günlük alışkanlıklarınıza dahil etmenin yollarını deneyebilirsiniz.

-En rahat battaniyenize sarılın ve sevdiklerinizi de düşünerek evinizde onlara yetecek kadar battaniye olduğundan emin olun.

-Çok sayıda yastık olan rahat oturma alanları düzenleyin.

-İçinizi ısıtan içeceklerin tadını çıkarın; bolca marshmallow eklenmiş sıcak çikolata ile mutluluktan bulutların üzerine çıkmanız garanti!

-En yakın arkadaşlarınız ya da ailenizle birlikte samimi konuşmaların ve rahat bir ortamın olduğu akşam yemekleri düzenleyin.

-Evinizde rahat ve davetkâr bir hava yaratmak için ışıklar asın.

-Hızlı sabah duşu yerine sıcak bir akşam banyosunu tercih edin.

-Ailenizin ya da arkadaşlarınızın en sevdiği tatlıyı yapın.

-Etrafınıza sıcaklık yaymak için pencerelerinize fenerler ve mumlar yerleştirin.

-Evinizde zaman geçirirken yün çorap ya da yumuşak patik giyin.

-En önemlisi de ailenizle ve sevdiklerinizle bol bol zaman geçirin.

Siz de yaşam alanınıza hygee mutluluğu katmak isterseniz, Madame Coco mağazalarına ve www.madamecoco.com’a bekliyoruz. 🙂