MİS KOKULU SABUNLARLA TARİHTE YOLCULUK

 

Fransız Kültürü’nde oldukça önemli bir yeri olan kokulu sabunların 5000 yıllık tarihine şöyle bir göz atmaya ne dersiniz?

Sabunun Tarihi

Çeşitli kaynaklarda tarihteki ilk sabun türünün M.Ö. 3000 yıllarında kullanılmaya başlandığı söylenmektedir. Ancak Sümer Yazıtları’nda bulunan sabun tarifleri, sabunun tarihinin M.Ö. 2500 yılına kadar uzandığını göstermektedir.

Sabunun Anavatanı

Gerek ilk hamam kültürünün Roma’da başlaması gerekse Pompeii’nin kalıntıları arasında bulunan sabun imalathanesi ve kalıp sabunlar sebebiyle sabunun anavatanı; Roma olarak kabul edilmektedir. Ancak çeşit çeşit, renk renk sabunlarıyla Fransızlar da bu konuda oldukça iddialılar.

İlk Modern Sabun

İlk modern sabun imalatına, 19. yüzyılda Fransız kimyager Eugène Chevreul’ün çalışmaları sonucunda sabunun bir yağ asidi tuzu olduğunun bulunmasıyla başlanmıştır.

İlk Sabun Patenti

Başlarda odun külünden üretilen sabun, 1790 yılından 19. yüzyılın ortalarına kadar Fransız bilimadamı Nicholas Leblanc’ın geliştirdiği bir teknikle üretilmeye başlanmıştır.

Meyvelerle Gelen Temizlik

Madame Coco da Roma döneminden bu yana kadınların gözdesi olan sabunları farklı koku ve aromalarla birleştirerek meyve serisini yarattı. Kokularıyla kadınların başını döndüren bu seriyle mutlaka tanışmalısınız.

Bonus


İkramlık kurabiye gibi duran bu tatlı, minik makaron formlu sabunları sakın yanılıp da yiyeyim demeyin! Hepsinin çok iştah açıcı gözüktüklerini biliyoruz fakat asıl keramet kokularında. Bu güzelliklerle bir an evvel tanışmanız için sizleri Madame Coco’ya bekliyoruz.