LAVANTA BAHÇELERİNDEN EVİNİZE UZANAN BÜYÜLÜ YOLCULUK

Lavanta; kokusuyla ve sayısız faydasıyla ün kazanmış çok nadide bir bitkidir. Kendine has hoş ve aromatik kokusundan dolayı, kozmetik endüstrisinde yaygın olarak kullanıldığı gibi sayısız faydası sebebiyle çayı da yoğun bir ilgi görmektedir.

Lavanta çayının yararlarını ve meraklıları için lavanta kese yapımını da anlatacağımız bu çok özel yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

LAVANTA ÇAYININ HAZIRLANIŞI VE SAĞLIĞA FAYDALARI

Hazırlanışı: Bir bardak suya, iki çay kaşığı lavanta konulur ve kısık ateşte kaynadıktan sonra ocaktan alınıp 10 dakika bekletilir. Ardından süzerek keyifle içebilirsiniz.

Gelelim lavanta çayının faydalarına:

Uykusuzluğa iyi gelir.
Sakinleştirici özelliği vardır; stresi azaltır.
Öksürüğü alır; solunum yollarını rahatlatır.
Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
Mideyi rahatlatır.
Baş ağrısına iyi gelir.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.

LAVANTA KESESİ YAPIMI

Yapılışı:

Bir taraftan lavanta çayınızı yudumlarken bir taraftan da kurutulmuş lavantalarla doldurmak için kullanmadığınız tüllerden küçük ya da büyük boy keseler yapmaya ne dersiniz? Öncelikle kesenizin büyüklüğüne karar verip ona göre ölçülerde tülümüzü kesiyoruz. Kenarlarından iğneledikten sonra, bu kenarları makinede dikmeye başlıyoruz. Kesenin ağız kısmını da içeriye doğru katlayarak makinede boylu boyunca dikiyoruz. Kesenin büzgülü kısmı için üst kısımda dikim sonrası oluşan boşluktan kurdelemizi bir çengelli iğne yardımı ile  geçiriyoruz. Bir kenarı bitince diğer kenardan da aynı işlemi tekrarlıyoruz. Her iki taraftan da kurdelemizi geçirip uçlarını düğümlüyoruz. Ve kesemiz kullanıma hazır…

EVİNİZ MİS GİBİ LAVANTA KOKSUN


Hazırladığınız lavanta keseleriyle evinizin mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. İster kıyafetlerinizin arasına koyabilir, ister evinizin çeşitli yerlerinde dekoratif amaçlı veya oda kokusu olarak kullanabilirsiniz.

Eğer daha pratik bir çözüm arıyorsanız Madame Coco’nun hazır lavanta keseleri tam size göre. Bu birbirinden şık, büyülü keselerle tanışmak için sizleri Madame Coco’ya bekliyoruz…