Kolonya ve Tarihçesi

Bu hafta herkesin vazgeçilmezi olan kolonyayı mercek altına alıyoruz. Gelin hep birlikte tarihine ve kolonyanın bilinmeyen özelliklerine göz atalım.

Nasıl Keşfedildi?

Efsaneye göre tarihte bilinen ilk kolonya bir keşiş tarafından Macar Kraliçesi için üretilmiş ve Macar suyu olarak bilinmekteydi. Kolonyanın asıl kaşifi olarak bilinen gezgin Giovanni Paolo de Feminis iddialara göre, Floransa Santa Maria manastırındaki rahibelerin Aqua Reginae olarak kullandığı kokunun formülünü ele geçirir ve içerisine limon, bergamot, portakal ve mandalina esansları koyarak yeniden yaratır. İsmini de doğduğu ve yaşadığı şehrin ismi olan Köln (Cologne), Türkçe adıyla kolonya ismini verir.

Dünden Bugüne Kolonya

Köln Tıp fakültesi tarafından onaylanan kolonya, uzun yıllar Avrupa’da mikrop kırıcı, ağız yaralarında gargara, eklem ve kas ağrılarında ise gevşetici olarak kullanılır. Ferahlatıcı ve güzel kokusu sebebiyle de burjuva tarafından kokulandırma amaçlı kullanılır ve Avrupa’da kısa sürede popüler olur. II. Abdülhamid döneminde Osmanlı’ya gelen kolonya, kokuya ve temizliğe önem veren Türk halkı tarafından sevilir ve bütün evlere girerek Türk kültürünün de bir parçası haline gelir.

Kolonyanın Yararları

Misafirlere ev ve işyeri ziyaretlerinde ikramdan sonra kolonya sunulur. Misafire hoş kokulu ferahlama sağlarken aynı zamanda temas sonrası dezenfektan görevi de sağlamaktadır. Keskin kokusu sayesinde ayıltıcı özelliği de bulunmaktadır.

Çeşit ve Kalite İçin Madame Coco Kolonyaları

Madame Coco kolonyaları kaliteli ve özel “limon, vanilya, çay, gül, lavanta, mandalina, leylak, ıhlamur, portakal, tarçın karanfil, leylak ve turunçgil“ esansları sunmaktadır. Şık şişesi ile de göz dolduran bu özel kolonyaları isterseniz yaşam alanlarınızda kullanabilir isterseniz de hediye olarak sevdiklerinize armağan edebilirsiniz. Madame Coco kolonyalarını tüm Madame Coco mağazalarında veya www.madamecoco.com üzerinde bulabilirsiniz.