KIRMIZI HALIDA YILDIZLAR GEÇİDİ

Bu yıl 69.’su düzenlenen Cannes Film Festivali başladı. George Miller başkanlığındaki 8 jüri üyesinin 21 film arasından en iyileri seçerek Altın Palmiye vereceği ve dünyaca ünlü yıldızların kırmızı halıda boy göstereceği festival ile ilgili bilgilerinizi tazelemeye hazır mısınız?

Altın Palmiye

Cannes Film Festivali Avrupa’daki en önemli 3 film festivalinden biri. Festivalde her yıl, çeşitli kategorilerde ortalama 20 film yarışıyor. Büyük ödül ise “Altın Palmiye”.

Festival’in Geçmişi

Cannes Film Festival 1938 yılında Venedik Film Festivali’ne rakip olabilecek uluslararası kültürel bir organizasyon olarak başlamıştır. Bugün ise dünyanın en önemli festivallerinden biri haline gelmiştir.

Ertelenen Açılış

1 Eylül 1939’da yapılması planlanan festivalin açılışı; 2. Dünya Savaşı ilan edilince 20 Eylül 1946 tarihine kadar yapılamadı.

Festival’in Zamanı

Festival 1952’ye Eylül ayında düzenlendi ancak 1952’den itibaren, Mayıs ayında düzenlenmeye başlandı. Bunun sebebi; Venedik Film Festivali’nin de sonbaharda yapılıyor olmasıdır.

İsim Değişikliği

Başlangıçta “Le Festival International du Film de Cannes” olan festivalin resmi ismi; 2002 yılında “Festival de Cannes” olarak değiştirilirdi.

Festival’in Bölümleri


Festival 7 ana bölümden oluşmaktadır:
1. Yarışma
2. Yarışma dışı
3. Un Certain Regard- Etkinlikler
4. Cinéfondation- Dünya Sinemasından Kısa Film Örnekleri
5. Eleştirmenlerin Seçimi
6. Yönetmenlerin Seçimi
7. Marché du Film – Film Pazarı

Festival’in Zamansız Kadını

Her yıl Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen ve açılışında ünlü yıldızların 2 kilometrelik kırmızı halıda salınarak poz verdiği, dünyanın en ünlü film festivali Cannes, bu yıl 69. kez 11-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor. “Zamansız Aktrislerin Festivali” olarak tabir edilen Cannes’ın 50 senedir kırmızı halıda boy gösteren zamansız kadını Sophia Loren’e de buradan sevgilerimizi gönderiyoruz.