KAHVALTININ EŞSİZ LEZZETİ

Güne güzel ve zinde başlamanın yolu güzel bir kahvaltıdan geçer. Kahvaltılarınızı sıradan olmaktan çıkarmanın en iyi yollarından biri ise istediğiniz gibi süsleyebileceğiniz kreplerdir! Özellikle hafta sonlarınız için hoş ve iştah açıcı olacağını düşündüğümüz bu harika lezzet, Fransa kökenli olup dünyanın birçok ülkesinde farklı isimlerle ve farklı pişirme şekilleriyle dünya mutfaklarına yerleşmiş durumdadır.

Hem hazırlaması pratik hem yemesi çok keyifli kreplerin yapımına göz atmaya ne dersiniz?

KREP TARİFİ:

Malzemeler:
• 2 adet yumurta,
• 2 buçuk çay bardağı su,
• 1 su bardağı süt,
• 2 su bardağı un,
• 1 çay kaşığı tuz.
Pişirmek için;
• Sıvı yağ.

Yapılışı:Derin bir karıştırma kabının içerisine sırasıyla 2 yumurta, 1 su bardağı süt ve 2,5 çay bardağı su koyularak çırpılır. Ardından 1 çay kaşığı tuz ve 2 su bardağı un ilave edilip hiç topak kalmayacak şekilde güzelce çırpılır ve kek hamurundan daha akıcı bir hamur elde edilir. Yapışmaz tava bir kereye mahsus çok az yağlanır ve tavanın iyice ısınması sağlanır. Kızgın tavaya bir kepçe krep hamuru dökülerek yaydırılır. Arkalı önlü çevrilerek orta ateşte pişirilir ve düz bir tabak üzerine çıkartılır. Krep hamuru bitinceye kadar aynı işlem tekrarlanır.

Not:Bu tarifle yaklaşık 7-8 krep elde edebilirsiniz.

SIRA GELDİ SUNUMA…

Hazırladığınız kreplerin üzerine krem peynir, reçel, bal sürerek yiyebilirsiniz. Madame Coco’nun ince ve şık görünümlü, ekstra kaygan, % 100 yapışmaz tavası ile hazırlanan kreplerinizi çikolata sosu ile birlikte çilek, muz ya da böğürtlen ile süsleyip misafirlerinize sunabilirsiniz… Şimdiden afiyet olsun :).