KAHVALTI KEYFİ

Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi vardır diye boşuna dememişler… Özellikle de bu Fransızların kahvaltılarıysa çok doğru bir tespit olduğunu düşünüyoruz… Kökeni orta çağlara kadar uzanan
Fransız mutfak kültürü, Fransız Devrimi döneminde ün kazanmış ve bugünkü şekline ulaşmıştır. Fransızlar hiç kuşkusuz gastronomi dünyasının devlerinden biridir. Fransız kahvaltı kültürü de, dünya mutfak kültürü arasında çok önemli bir yere sahiptir.

 Fransız mutfağından çıkmış, günümüzün en ünlü ve en lezzetli Fransız kahvaltılarının tüm detaylarını bu yazımızda paylaşacağız.

KRUVASAN

En güzel Fransız icadı, kat kat kabaran çıtır hamuru ile göz dolduran Kruvasan ile başlayalım. Kruvasan, uzun zamandır Fransız mutfağının değişmez bir öğesi olduğundan Fransa’nın ulusal yiyeceği kabul edilir. Genelde Kruvasını tereyağı ve reçelle yiyip,  yanında sıcak çikolata ya da filtre kahve ile tercih ederler.

FRENCH TOAST

Fransa kahvaltılarında sıklıkla tercih edilen French tost ile devam edelim. Yumurtalı tost ekmeğinin üstüne serpilen pudra şekerli “French toast”, Fransızların ağız damak tatlarının ne kadar iyi olduğunun göstergesidir. Fransızlar, French tostu tereyağı, bal ya da çikolatayla yemeyi tercih ederler. Ayrıca, bir öneri de bizden gelsin; muz, çilek veya böğürtlen gibi meyvelerle süsleyip, sunumunuza renk katabilirsiniz. French toast ile Pazar kahvaltılarınızı daha da  zenginleştirebilirsiniz.

KREP

Krep aslında Amerikan mutfağı sanılsa da Fransız mutfağının en beğenilen yemeklerinden birisidir. Fransızlar, kahvaltılarında krep yemeyi de çok severler. Ama krep deyince de aklınıza peynirli ya da tuzlu bir krep gelmesin, Fransızlar çoğunlukla reçelli ya da çikolatalı krep yemeyi tercih ederler.

SOCCA

Son olarak Socca, özellikle Nice’de rastlayabileceğiniz ana malzemesi nohut unu olan bir nevi ekmek ya da krep olarak tarif edebiliriz.. Büyük bakır tavalar içerisinde odun ateşiyle pişirilen Socca, kahvaltıda pizza hazırlamak isteyenler için ilham kaynağı olabilir. İncecik ve çıtır çıtır nohutlu krep unundan yapılan Socca’yı sevdiklerinize birlikte yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun…