İÇİNİZİ ISITACAK KIŞ ÇAYLARI

Soğuk havalarda evde olmanın keyfi bir başkadır. Dışarıda olmaktansa evde battaniyeye sarınıp film izlemeyi eminiz ki herkes tercih edecektir. Bu konfor ve rahatlığı doyasıya yaşamak için en ideal zamanlar tabi ki soğuk kış günleridir.

Ev keyfinin lezzetli tarafı ise bu anlarınıza tat katacak ve içinizi ısıtacak bir fincan çay olacaktır. Klasik ya da farklı tatları bir araya getirerek kendiniz için en lezzetli kış çaylarını siz de hazırlayabilirsiniz. Evde dilediğiniz malzemelerle kendi çayınızı hazırlamak düşündüğünüzden çok daha kolay ve pratik.

Kışın soğuk geçen günlerinde hem içinizi ısıtacak hem de yudumlarken dinleneceğiniz kış çaylarını sizin için derledik.

Tarçın Çayı

Kış klasiklerinden tarçın ile başlayalım…

Tarçın çubuğunu kaynamış su dolu bir fincana koyarak 5-10 dakika demlemeye bırakın. Aroma katmak isterseniz bu çaya yakışacak birçok alternatifiniz bulunuyor. Elma, zencefil, limon ya da karanfil ekleyebilirsiniz. Kurutulmuş elma dilimlerinin de çok yakıştığını söylemek isteriz. Çayınızı tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz.

Kuşburnu Çayı

Kaynamış suyun içine attığınız bir miktar kuşburnunu kısık ateşte 10 dakika kadar kaynatınız. C vitamini yönünden zengin bu çay, soğuk havalar için oldukça idealdir.

Farklı bir tat katmak için çayınıza karanfil de ekleyebilirsiniz.

Zencefil Çayı

Küçük bir parça soyulmuş taze zencefili yaklaşık 10 dakika kaynatın. İçmeden önce içine 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz.

Zencefil çayına limon ekleyerek farklı bir tat katabilirsiniz. Bunun için çayı kaynatırken içine bir miktar limon suyu ekleyebilir ya da çayınıza limon dilimleri şeklinde ilave edebilirsiniz.

Chai Çayı

Bu otantik çayın temel malzemeleri; siyah çay, zencefil, kakule, tarçın, rezene, karanfil ve karabiber.

Karanfil, kakule ve kabuk tarçını toz haline getirip, diğer tüm malzemelerle birlikte suya ekleyerek kaynayıncaya kadar ısıtın. Daha sonra biraz soğuması için bekletin. Soğuyan karışıma süt ve şeker ekleyerek yeniden ısıtın. Kaynamaya başladığında ateşten alın ve yaklaşık 5 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demlenen çayınızı afiyetle içebilirsiniz.

Bu lezzetli çay karışımlarının size ilham vermesini ve canlandırmasını umuyoruz. Kendinize uygun olan çayı demleyin ve kışın tadını çıkarın. İçinizi ısıtacak kış çayınızı hazırlamak için French Press ya da demlik; çayınızın tadına varmak için ise en sevdiğiniz fincan ya da kupa en büyük yardımcılarınız olacak.

Kış keyfinizi artıracak çayı hazırlarken ve servis ederken ihtiyaç duyacağınız ürünler için Madame Coco mağazalarımızı ya da www.madamecoco.com’u ziyaret edebilirsiniz.