FRANSIZ TATLILARI

Fransız mutfağının baş tacının tatlılar olduğu söylenir. Ne kadar haklı olduklarına bir bakalım.  Profiterol hamuru “pâte choux”, Fransız tart hamuru “pâte brisée”, pasta kreması “crème patissière” gibi dünyada çok sevilen ve popüler olan tatlıların çoğunda Fransız kökenli terimler ve teknikler kullanılır.

Creme Brulee’den tutun da rengârenk makaronlara kadar Fransız tatlılarının listesini hazırlamaya çalışsak, bu listenin sonuna herhalde ulaşamazdık 🙂

Merak etmeyin sizler için daha iyisini hazırladık ve mutlaka yemeniz gereken Fransız tatlılarını bir araya getirdik.

GATEAU BASQUE

Tam bir sanat eseri…  Gevrek iki hamur arasına puding benzeri krema ya da vişne reçeli ile hazırlanır. Ama kaliteli reçel seçimi, bu tatlıda her şeyi değiştirir. Fransız geleneği, bu tatlı için Itxassou bölgesinin reçellerinden kullanmanın çok önemli olduğunu söylüyor.

Lezzeti kadar hamurun üstüne çizilen desenler oldukça çekici. Eğer evinizde denemek isterseniz ilham perinizin de yardımıyla desenlerinizi yaratabilirsiniz. Sonra da afiyetle yiyiniz.

MAKARON

Fransız tatlıları arasında en popüler olanı şüphesiz ki makaron. İki kurabiye arasında krema dolgusu ile ortaya çıkan bu mini lezzet aynı anda hem çıtır çıtır hem de yumuşacık…

Gökkuşağının tatlıya dönüşmüş hali adeta. Siz de karar vermekte zorlanıyorsanız rengine göre seçim yapabilirsiniz. Böylece işiniz daha kolay olacak.

MADELEINE

Süngerimsi dokusu ile bu keki diğer keklerden ayıran en belirgin özelliği deniz kabuğu şeklindeki kalıplarda pişirilmesidir.

Lorraine Bölgesi’nden gelen bu geleneksel kekler genellikle çayla servis edilir. Her yudumunuzda tereyağının tadını ve kokusunu hissetmeye hazır olun.

TARTE TATIN

Diğer tartlardan ayıran en önemli özelliği ters yüzünde servis edilmesi…

Elma dilimleri şeker ve tereyağında karamelize edilir. Orjinal Tart Tatin’de, pişirilen meyvelerin tadını başka hiçbir aroma ile karıştırılmaması gerekiyor. Ama siz isterseniz vanilya, tarçın gibi aromalı olanları tercih edebilirsiniz

NAPOLEON

İsmi, binlerce yaprak anlamına gelen bu klasik Fransız tatlısı, mille-feuille olarak da bilinir. İsmini Napolyon’dan almış olduğunu düşünebilirsiniz ama değil.

Narin ve çok katmanlı yapısının etkisi sadece.

EKLER

Fransızca ‘éclair’ kelimesi şimşek anlamına geliyor. Peki, bu tatlıya neden şimşek demişler? Çünkü insanın ağzını sulandıran bu lezzeti hemen bir yudumda yemek istiyorsunuz ve öyle de oluyor. Her şey birkaç saniyede olduğu için şimşek kelimesini uygun görmüşler. 🙂

PALMIERS

Milföy hamuruyla harikalar yaratmaya ne dersiniz? Bunun için ihtiyacınız olan diğer malzemeler ise toz şeker ve tarçın.

Sonucunda mis gibi çıtır palmiye kurabiyeleriniz hazır olacak.

Birbirinden lezzetli bu Fransız tatlılarına eşlik edecek Madame Coco ürünleri ile lezzeti ve şıklığı tamamlamayı unutmayın.

Ürünlerimize ulaşmak için www.madamecoco.com’a tıklayabilir ya da mağazalarımızı ziyaret edebilirsiniz!