FRANSA’DA KEŞFEDİLECEK 5 YER

Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri olan Fransa; köklü kültürel mirası, siyasi tarihi ve büyüleyici mimarisiyle popüler seyahat rotalarında başı çekmeye devam ediyor. Her sene 82 milyonu aşkın turist; ünlü Fransız mutfağını tadıp, dünyaca ünlü şarapları içmeye, masalsı şatoları ziyaret edip, eşsiz manzaralar sunan Fransız şehirlerini görmek için ülkeye akın ediyor.

PARİS

Son yirmi yılda en fazla turist çeken şehirler arasında ilk ondaki yerini koruyan Paris; romantik atmosferi ile dünya üstünde çoğu insanın rüyalarını süslerken, sanatın mimariyle buluştuğu, özgürlükler adına pek çok önemli olaya tanıklık etmiş tarihi ile de çok kültürlü bir metropol.

Madame Coco Dergisi’nin ilkbahar ve yaz sayısındaki seyahat köşesiyle okuyucularına Fransa’nın en meşhur bölgelerini tavsiyelerde bulunarak akıcı bir dille anlatan ünlü profesyonel rehber, tarihçi ve yazar Saffet Emre Tonguç’a göre Paris; aşkın, sanatın ve gastronominin başkenti 🙂

FRANSIZ RİVİERASI

Güney Fransa kıyılarında, “Cote D’Azur” olarak bilinen dillere destan olmuş efsanevi mavilikler içinde bir sabaha uyanmayı kim istemez ki? Her mevsimi ayrı güzel olsa da, seyahatseverlerin sıklıkla yaz aylarında tercih ettiği bu muhteşem güzelliğe sahip olan Fransız Rivierası hafta sonları için de güzel bir kaçamak rotası… Bu bölgenin en meşhur turistik şehirleri arasında yer alan Cannes, Nice ve St. Tropez  dışında birbirinden sevimli tipik Fransız kasabalarını ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

MONT SAINT-MICHEL

Denizin ortasındaki bir ada üzerinde küçük bir yerleşim yeri olan bu muhteşem manastır; Paris’in 360 km batısında, Normandiya-Bretonya bölgesi sınırında, Manş Denizi’nin Le Mont Saint Michel Körfezi kıyısında yer alıyor. Fransa’da Eiffel Kulesi’nden sonra en çok ziyaret edilen ikinci yer olması ile ne kadar turistik ve popüler bir bölge olduğu da aşikâr 🙂 Yılda yaklaşık iki buçuk milyon insanın ziyaret ettiği bu büyüleyici bölgeyi, seyahat rotanızda ilk sıralara almak için vakit kaybetmeyin!

BORDEAUX

Sadece Paris ve çevresi ile sınırlı kalmayıp, Fransa’nın görülmeye değer tüm noktalarını keşfetmek istiyorsanız aktif bir liman şehri olan Bordeaux tam da isabetli bir destinasyon J Üzüm bağları ve şaraplarıyla ünlü Avrupa’nın en güzel korunmuş eski şehirlerinden biri olan Bordeaux; yemekleri, neoklasik mimarileri, restoranları ve modern şehir içi ulaşımlarıyla da kendine hayran bırakıyor.

LOIRE VADİSİ

Paris’e yaklaşık 200 km mesafede olan ve ırmak kıyısında bulunan bağlar ve tarlalar nedeniyle ‘Fransa’nın Bahçesi’ olarak nitelendirilen Loire Vadisi Paris popülerlik kazanıncaya kadar Fransa’nın cazibe merkeziydi. İhtişamlı şatolarıyla tanınan bölgede, Chambord, Amboise, Rivau, Chinon ve Chenonceau şatoları en çok ziyaret edilenler arasında… Doğası ve tarihi, şatolarının güzelliği, sokakları birbirinden güzel eski evlerle bezenmiş kentleri, gurmeleri hayran bırakacak mutfağı ve şarapları ile Loire Vadisi görsel bir şölen sunarak adeta büyük bir tarih kitabı hissini veriyor… 🙂

Seyahat rotanızı belirledikten sonra, sıra geldi bavul hazırlamaya… 🙂

Ağır bir bavulun size ekstra yük olmasını istemiyorsanız, oldukça pratik ve çok amaçlı ürünler ile gereksiz fazlalıklardan kurtularak bavulunuzu hafifletebilirsiniz… Bu yüzden birbirinden kullanışlı Madame Coco ürünlerine göz atmadan tatile çıkmamanızı öneririz J Zarif kadın figürlü seyahat setiyle saç kremi, şampuan, duş jeli, bakım yağı vb. kişisel bakım eşyalarınızı yanınızda taşıyabilir, küçük defterler ile seyahat notları alabilir, mini dikiş setiyle tatildeki olası kazalara karşı önleminizi alabilir ya da kombinlerinizin tamamlayıcı parçası olacak clutch çantalar ile telefon, cüzdan, gözlük, anahtar gibi kişisel eşyalarınızı bir arada düzenli olarak tutabilirsiniz.

Oldukça orijinal tasarıma sahip şık çerçeveler ile de seyahat sonrası en güzel anılarınızı sık sık hatırlamaya hazır olun!