FRANSA’DA ANNELER GÜNÜ

Bu pazar Fransa’da Anneler Günü. Türkiye’de iki hafta önce kutlanan bu özel günün, Fransa’da kutlandığı tarih Mayıs ayının son pazar günü. Dilerseniz bu vesileyle Anneler Günü’nün çıkış noktasına ve tarihçesine şöyle bir göz atalım.

Anneler Günü’nün Tarihçesi

Anneler Günü’nün geçmişi MÖ 4000-2000 yıllarına kadar dayanmaktadır. İlk zamanlarda Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olarak kabul edilen Rhea onuruna yapılan kutlamalar, yüzyıllar içinde bir geleneğe dönüşmüştür.

Neden Bahar’da Kutlanır?

Anneler Günü, doğanın yeniden uyanışını ve doğurganlığı simgelediği için yüzyıllardır bahar ayında kutlanır.

İlk Resmi Kutlama

“Anneler Günü” ilk kez 1908 yılında Amerikalı bir öğretmen olan Anna Jarvis’in annesinin ölümü üzerine bir anma günü olarak kutlanmıştır. 1914 yılında ise devletin onayıyla ABD’de resmileşerek bütün dünyaya yayılmıştır.

Fransa’da Neden Mayıs’ın Son Haftasında Kutlanır?

Fransa’da Anneler Günü, ilk kez 1806 yılında Napolyon’un girişimiyle kutlanmış ve 25 Mayıs 1950’de resmi gazetede yayınlanan bir açıklamayla Mayıs ayının son pazar günü kutlanmaya devam edilmiştir.

Annenizi Şımartın

Anneler Günü ne gün olursa olsun, annelerimiz her zaman değerli ve özeller. Onlara değerli olduklarını hissettirmek için özel günleri beklemeyin ve sevginizi her fırsatta gösterin. Annenizi mutlu edecek birkaç ufak ipucu bizden, seçmesi sizden.