FRANSA’DA ANNELER GÜNÜ

Anneler Günü, tüm dünyada kutlanan bir gün olsa da kimi ülkelerde farklı geleneklerin etkisiyle farklı tarihlerde kutlanıyor. Türkiye’de diğer birçok ülkede olduğu gibi Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanan Anneler Günü, Fransa’da Mayıs ayının son haftası kutlanmaktadır.

Annelerimizi anmak ve onurlandırmak amacıyla kutlanan bu özel gün, geçtiğimiz yüzyıllarda ortaya çıksa da “anne” temasının kutlanması dünya tarihinde eski bir gelenektir.

Binlerce yıl öncesinden beri Kybele, Rhea gibi ana tanrıçalar için doğanın uyandığı bahar başlangıcında kutlamalar yapılır. Özellikle anaerkil toplumların geleneklerinde önemli bir gündür.

Fransa’da ise Anneler Günü, ilk kez 1806 yılında Napolyon’un girişimiyle kutlanmış ve 25 Mayıs 1950’de resmi gazetede yayınlanan bir açıklamayla Mayıs ayının son pazar günü kutlanmaya devam edilmiştir. O gün aile yemeği bir gelenek haline gelmiştir.

Dünyanın neresinde olursa olsun, annelerimiz her zaman değerli ve özeller. Onlara değerli olduklarını hissettirmek için özel günleri beklemeyip sevgimizi her fırsatta göstermeliyiz. Annenizi her daim mutlu edecek en tatlı hediyeler ise, Madame Coco mağazaları ve www.madamecoco.com’da sizleri bekliyor!