FRANSA’DA ANNELER GÜNÜ

Günümüzde birçok ülkede Mayıs ayının ikinci Pazar günü olarak kutlanan Anneler Günü, Fransa’da Mayıs ayının son Pazar günü kutlanmaktadır.

O zaman bu yazımızda Anneler Günü’nün Fransa başta olmak üzere farklı ülkeler için tarihçesine birlikte göz atmaya ne dersiniz?

ANNELER GÜNÜ’NÜN TARİHÇESİ

Anneler için yapılan ilk kutlamalar, MÖ 4000-2000 yıllarında yaşayan Sümerler’e dek gidiyor. Anaerkil düzenin hüküm sürdüğü tarihin ilk çağlarından bu yana “İştar”, “Kybele”, “Rhea” ve daha birçok yerel ve dönemsel isimlerle analık, doğurganlık niteliğiyle ön plana çıkmıştır.

Fransa’da Anneler Günü, ilk kez 1806 yılında Napolyon’un girişimiyle kutlanmış ve 25 Mayıs 1950’de resmi gazetede yayınlanan bir açıklamayla Mayıs ayının son pazar günü kutlanmaya devam edilmiştir. O gün aile yemeği bir gelenek haline gelmiştir.

DÜNYADAN ÇEŞİTLİ ANNELER GÜNÜ GELENEKLERİ

Anneler Günü, genelde çiçekler, hediyeler ve tebrik kartlarıyla kutlanıyor diye bilsek de  aslında dünyanın her köşesinde farklı farklı geleneklerle  kutlanıyor. Üstelik bazılarında tarihler bile farklı!

Örneğin; Fransa’da Mayıs ayının son Pazar  günü anneler için çocukları tarafından yazılan şiirlerle, Tayland’da Anneler Günü Ağustos ayında, Etiyopya’da sonbahar döneminde anneler için düzenlenen büyük ziyafetlerle kutlanırken Japonya’daki çocuklar, bugünü annelerinin resmini çizip bu resimleri ulusal yarışmalara göndererek kutluyorlar. Sırbistan’da Aralık ayında kutlanan bu özel gün, Meksika’da ise sabahları anneleri serenat yaparak uyandırma geleneğiyle kutlanıyor.

TEK GÜN DEĞİL HER GÜN

Annelerimiz her zaman değerli ve özellerdir. Onlara değerli olduklarını hissettirmek için sevgimizi her fırsatta göstermeliyiz…

Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar,

Tüm Melek Annelerin Anneler Günü Kutlu Olsun 🙂