EVDE YAPMAK İSTEYENLER İÇİN MAKARON TARİFİ

Geçtiğimiz günlerde ballandıra ballandıra anlattığımız dünyanın en ünlü tatlılarından biri olan “Makaron” bildiğiniz gibi çok da hesaplı bir kurabiye değil. Belki tam olarak Ladurée’deki kıvamı, tadı ve görselliği yakalayamayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bizce bir iki deneme sonrasında, marifetli hanımlar bu işin de ustası haline geleceklerdir. Buyurun size en pratik haliyle makaron tarifi.

Malzemeler

1 fincan pudra şekeri
1 fincan badem unu
2 büyük yumurtanın akı
Eser miktarda krem tartar
1/4 fincan çok ince toz şeker

Makaronların İçini Doldurmak Ve Renklendirmek İçin

3/4 fincan herhangi bir meyve marmelatı ya da eritilmiş çikolata
Kullandığınız dolgu maddesine uygun gıda boyası

Yapılışı:

İlk olarak pudra şekeri ve badem ununu bütün olana dek iyice karıştırın ve 2-3 kez elekten geçirdikten sonra yumurta aklarını ilave edin. Sonrasında bu karışımı bembeyaz oluncaya dek çırpın. Krem tartarı ekleyin ve çırpmaya devam edin. Bu işlem bittikten sonra düşük hızda çalıştırdığınız mikserle toz şekeri azar azar ilave ederek çırpmaya devam edin. Şekerin tamamını ekledikten sonra 5-6 dakika kadar yüksek hızda çırpmaya devam edin. Bu işlemi yumuşak ve parlak bir görüntü elde edinceye dek sürdürün.

Hamurun Hazır Olup Olmadığını Anlamanızın Püf Noktası

Hazırladığınız hamurdan küçük bir parçayı kaşık yardımıyla alarak boş bir tabağa koyun. Eğer hamurunuzun üzerinde minik bir tepecik oluşuyorsa bu, çırpma işlemine devam etmeniz gerektiği anlamına geliyor. Eğer hamurunuz yuvarlak bir şekil alıyor ve yayılmıyorsa, hamurunuz hazır demektir.

Son olarak hazırladığınız bu hamura sağlığa zararlı olmayan gıda boyaları ekleyerek son bir kez düşük hızda karışımınızı çırpın ve hamuru hamur sıkma torbasına alın. Sıkma torbasının içindeki hamurun bu halde 40-45 dakika beklemesi gerekiyor.

Hazırladığınız karışımı bir pişirme kağıdı üzerine düzgün yuvarlaklar şeklinde dökebilmek için, kağıdın üzerine bir kapak yardımıyla yuvarlaklar çizip bu yuvarlakların üstüne hazırladığınız karışımı dökün.

Şimdi Sıra Pişirmede

Fırınınızı 175 dereceye ayarlayın. Yaklaşık 10 dakika kadar pişirin. Makaron yüzeylerinin kızarmamasına ve çatlamamasına özen gösterin. 2 – 3 dakika kadar soğuttuktan sonra pişen makaronlarınızı tepsiden alıp aralarını önceden hazırladığınız dolgu malzemesiyle doldurup kapatın. En iyi kıvamı yakalamak adına dilerseniz bir gece buzdolabında bekletin ve makaronlarınız yemek için hazır!