EV YAPIMI DONDURMA İLE SERİNLEYİN

Sıcak havalarda dondurma ile serinlemek hepimiz için yaz aylarının vazgeçilmezidir… Ama dondurmayı normalden daha fazla tüketiyorum ya da sevdiklerim için daha sağlıklı bir alternatif arıyorum diyorsanız ev yapımı dondurma yazımız tam size göre!

Düşündüğünüzden çok daha kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu katkı maddesi içermeyen dondurmalarla serinlemeye ne dersiniz?

EV YAPIMI DONDURMA TARİFİ

Malzemeler
• 1 litre süt (5 su bardağı süt),
• 1 su bardağı şeker,
• 2 yemek kaşığı tepeleme salep veya hazır tek içimlik 2 paket,
• 2 adet damla sakızı.

Yapılışı:
Öncelikle tencereye sütü ve damla sakızını koyup, ara ara karıştırarak sütü kaynatalım. İçerisine 2 yemek kaşığı salebi (tek içimlik hazır 2 paket salep) ve 1 su bardağı şekeri ilave edelim. Karıştırarak 10 dakika kaynatalım ve ocaktan alalım. Ara ara karıştırarak dondurmayı soğutalım. Soğuyan dondurmayı dayanıklı bir kaba dökelim ve buzlukta 45-60 dakika donduralım. Dondurmanın kenar kısımları donarken orta kısmı sıvı kaldığı için buzluktan çıkardığımız dondurmayı, eşit bir şekilde donması için bir kaşık yardımı ile karıştıralım. İyice karıştırdığımız dondurmamızı tekrar buzluğa koyalım. Bu şekilde 1’er saat arayla toplam 4 veya 5 kez buzluktan çıkartıp dondurmamızı karıştıralım. 5. kez karıştırdıktan sonra 5 saat daha buzlukta bekletelim.

Püf Noktası :Dondurma yapımının püf noktası dondurmayı donana kadar iyi karıştırmaktır; dondurmanın kıvamı ve lezzeti işte bu küçük detayda gizli.

SIRA GELDİ SUNUMA…

Zarif tasarımlı dondurma kaselerinde kiraz, çilek veya çikolata parçacıklarıyla süsleyeceğiniz, keyifle sunacağınız ev yapımı dondurmanıza misafirleriniz de bayılacak… Şimdiden afiyet olsun 🙂