EN TATLI FRANSIZ: MAKARON

 

Fransa’da neredeyse 500 yıldır çay saatlerini tatlandıran rengârenk makaronlar, son yıllarda ülkemizde de oldukça revaçta. Peki, ağızda eriyen, içi yumuşacık, dışı çıtır çıtır kabuktan yapılmış bu sevimli yuvarlakların tarihini öğrenmeye ne dersiniz? Öyleyse, meraklısına bugün biraz makarondan ve tarihinden bahsedelim.

Fransız mı İtalyan mı?

Kelime kökü İtalyanca “Maccarone” küçük hamur işi kelimesinden gelen Fransız mutfağının en sevimli kahramanı “Macaron” yani Türkçe’deki kullanımıyla “Makaron” aslında İtalya menşeili bir tatlıdır. Makaron’dan tarihte ilk kez 1791 yılında Larousse Gastronomique adlı dünyaca ünlü Gastronomi ansiklopedisinde bahsedilir.

Soylu Bir Kurabiye

Makaron, Floransalı soylu bir ailenin kızı olan Catherine de Medici’nin, Fransa Kralı II. Henry ile evlenmesiyle Fransa’ya adımını atar. Medici, düğünü için saraya kendi aşçılarını getirip onlara makaron yaptırır ve “Makaron” Fransa’da ünlenir. O gün bugündür “Makaron” artık bir Fransız klasiği olarak anılır.

Makaron’un Değişim Serüveni

Başlarda tek parça, kremasız ve aromasız, sade bademli bir kurabiye türü olan “Makaron” çift katlı, içi ganaj dolgulu formunu 20. yüzyıl ortalarında ünlü Fransız pastanesi Ladurée’nin ortaklarından Pierre Desfontaines sayesinde alır. Desfontaines çikolata ve kremadan oluşan bir sosla makaronları birleştirir ve zamanla bu yöntem başka aromalarla geliştirilir.

Yolunuz Paris’e Düşerse Uğramadan Geçmeyin

Paris’e gelmişken şehrin en lezzetli, en renkli makaronunu yemeden gitmek olmaz. Makaron için ilk durağınız olacak olan Ladurée’nin yanı sıra Lenôtre, Gerard Mulot ve Pierre Hermé gibi pastaneleri de ziyaret etmenizi öneririz.

Çocuklara Özel Makaronlar

Bugün gerek Paris’te gerekse İstanbul’da hemen her pastanede bulabileceğiniz çeşitli meyvelerle hazırlanmış makaronların çocuklara özel formları da mevcut. Çocuklarına tatlı bir sürpriz yapmak isteyenler için bu formdaki makaronlar son derece ideal.

Makaron Formlu Sabunlarla Banyonuz da Şenlensin!

Hazır bu kadar makarondan bahsetmişken, banyonuz için de bir tavsiye vermeden geçmeyelim. Madame Coco’nun makaron görünümlü %100 bitkisel, hayvansal yağ kullanılmadan üretilen çilek, yaban mersini,  mango, vanilya, pamuk şeker ve yeşil elma kokulu sabunlarıyla banyonuzda ferahlatıcı bir hava yaratabilirsiniz.