EĞLENCELİ EGZERSİZLER

Egzersiz yaparken eğlenmeye ne dersiniz? Hem bakımlı hem de fit görünmek isteyeceğinizi düşündüğümüz için bu yazımızda rahatlıkla yapabileceğiniz Pilates, Yoga ve Zumba egzersizlerini ve faydalarını detaylı şekilde paylaşacağız.

PİLATES

Pilates, özellikle vücudun duruş pozisyonu, dengesi, dayanıklılığı, kuvveti, gücü
ve esnekliği için yapılan geliştirme ve sağlamlaştırma egzersizlerinden biridir. Pilates yaparken doğru teknikler kullanmak çok önemlidir. Yeni başlayanlar için pilates zor gibi görünebilir, fakat çok basit, eğlenceli ve rahatlatıcı bir egzersiz şeklidir.  Pilates hareketleri için her gün düzenli olarak 30dk. ayırmanız yeterlidir. O zaman pilateste yapılan temel hareketlere aşağıda bakalım:

PİLATES GÖBEK HAREKETİ:

Düz bir zemine oturun. Mekik hareketini farklı şekilde yapacaksınız. Belinizi zemine yatırırken bacaklarınızı, boynunuzu ve kollarınızı kıvırmadan kaldırmaya çalışın. Bacak ve kollarınız arasındaki mesafeyi aşamalı olarak daraltın.

PİLATES GERİLME HAREKETİ:

Sırt üstü yatın. Kollarınızı dik bir şekilde yukarı kaldırın. Derin nefes alın, sonra gövdenizi doğrultarak, başınızı dizlerinizin arasına alıp, 10sn. bu pozisyonda kalın. Vücudunuzu bu şekilde düz yatarak esnetip, başınızı dizlerinize alarak gerin.

PİLATES BEL HAREKETİ

Havada bisiklete binme ve pedal çevirme hareketi yapacaksınız. Belinizden tutarak, bacak ve kalçayı yukarı kaldırın. Yukarıda iken dengenizi bulun, önce bir dizinizi, sonra diğer dizinizi kıvırın. Nefes alıp verme egzersizi ile birlikte pedal çevirme hareketi yapın.

PİLATES BACAK HAREKETLERİ

Yere oturup, ellerinizin üzerinde tüm vücudunuzu havaya kaldırın. Sadece ayak topuklarınız ve elleriniz yere temas etsin. Bu şekilde pozisyonunuzu sabitleyin ve ayağınızı, nefes alarak yukarı kaldırın, nefes vererek indirin.

PİLATES KALÇA HAREKETİ

Pilates hareketleri olarak kalça için yapılacak egzersizde yine zemine oturun. Ellerinizi arkaya alarak düz bir şekilde yerden destek alın. Oturuş pozisyonunuzu bozmadan, bacakları yukarı kaldırın. İki bacağınızı da sağ ve sol olmak üzere iki bacakta aynı yöne bakacak şekilde sallayın. Derin nefes alma, yavaş nefes verme tekniği ile hareketinizi tamamlayın.

PİLATES’İN FAYDALARI:

Pilates’in Faydaları:

1. Dengeleyici kasları güçlendirir.

2. Vücudu sıkılaştırır ve kaslarda aşırı şişme olmadan gelişim sağlar.

3. Stresi alır, gerginliği atmanızı sağlar ve enerjinizi yükseltir.

4.Duruşu düzeltir.

5. Daha güçlü ve esnek bir omurgaya sahip olmanızı sağlar.

6. Eklemlerin hareket edebilirliğini arttırır.

7. Kan dolaşımını hızlandırır.

8. Kuvvetinizin, hareketliliğinizin ve atikliğinizin artmasını sağlar.

9. Vücudunuzun görünümünü iyileştirir.

YOGA

Genel olarak meditasyonun zihinle yapılan haline yoga denmektedir. Kişinin bedensel ve ruhsal açıdan huzur bulmasının amaçlandığı yoga aslında bir yaşam biçimidir. Çıkış noktasının Hindistan ve Pakistan olduğu bilinmektedir. Yoganın nasıl yapıldığını anlattığımız yazımız, yogaya başlamak isteyenler tarafından mutlaka okunmalıdır. Bu yazı sizin için bir ön bilgi olacaktır.

Yoga’nın temel hareketleri aşağıdadır:

 Namaste: Ayakta dik durun ve her iki kolunuzu aşağıda tutarak hafifçe yana doğru açın. Avuçlarınız dışa doğru baksın. Sonraki pozisyonda kollarınızı başınızın üzerine doğru getirerek avuçlarınızı birleştirin. Sonra avuçlarınız başınızın üzerinde bir birine değer vaziyetteyken kollarınızı aşağıya iki göğüs arasına yavaşça getirin ve o şekilde birkaç saniye durun. Aynı hareketi 3 defa tekrarlayın. Bu hareketi yaparken uygun zamanlarda derin nefes alıp verin.

Namaste olarak adlandırılan bu yoga hareketi hemen hemen tüm dünya genelinde bilinmekte ve uygulanmaktadır. Namaste vücudu ısıtır, gevşetir ve strese iyi gelir.

Ayakta Öne Eğilme: Ayaklarınızı kalçaların genişliğinde açın, öne doğru eğilerek parmak uçlarınızı yere doğru uzatın. Bacaklarınız hafifçe bükülü olabilirken, kaburganız uyluklarınızın üzerine yaslanmalıdır. İki kolu da bükerek, bir elinizle, diğer kolunuzun dirseğini tutun ve üst vücudunuzun tamamen rahatlamasına izin verin.

Saban Duruşu: Bu kısmen daha gelişmiş duruşta sırt üstü yatın, bacaklarınızı gövdenizin üstüne kaldırarak ayaklarınızı tutun. Ağırlığınızın odak noktası tam sırtın merkezinde, omuzların hemen altında olmalıdır. Bu basınç noktasının açılması daha derin nefes alması ve rahatlamayı sağlar.

Savasana: Genelde yogada bir seansı tamamlamak için yapılır. Bu duruş özellikle sinir sistemini rahatlatır. Savasana hareketi için; sırt üstü uzanın ve nefes alıp vermeye odaklanın. Bu pozisyonda durun ve kendinizi rahat hissedene kadar derin nefes alıp verin.

YOGA’NIN FAYDALARI:

Meditasyonun en etkili olduğu yöntemlerden biri olan yoga, birçok olumlu etkiye de sahiptir. Kilo verme, güçlü ve esnek bir vücut, parlayan güzel bir cilt, huzurlu bir  zihin, sağlık… Aradığınız hangisi olursa olsun yogada hepsi var. O zaman faydalarına aşağıda detaylı olarak bakalım:
• Kaslara ve kemiklere baskı yapan diğer egzersiz türlerinin tersine, yoga vücudu yavaşça canlandırır.

• Doğru nefes alıp vermenin tekniğini öğreten yoga, bu sayede kalp atışlarının düzene girmesini sağlar.

• Yoga, vücudu yenileyerek zihni modern hayatın hızlı temposundan kaynaklanan olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır.

• Yoga, kusursuz sağlık ve manevi mutluluk yolundaki tüm zorlukların üstesinden gelmenizi sağlar.

• Sinir sistemindeki gevşemeler sayesinde de panik atak, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların atlatılmasında kolaylık sağlar.

• Yoga, insülin etkilerine karşı hassasiyeti artırır, buna bağlı olarak kilo vermeyi kolaylaştırır, kandaki şeker seviyesini azaltır ve diyabet riskini azaltır.

ZUMBA ve FAYDALARI

Son olarak Zumba, 1990′larda dansçı ve koreograf Alberto “Beto” Perez tarafından Kolombiya’da ortaya çıkarılan, Latin esintili bir dans fitness programı olup dünya çapındaki en yaygın dans fitness programıdır. Öyleyse Zumba’nın faydalarına aşağıda birlikte göz atalım:

• Stresinizi atmanızı sağlar. Zumba’nın canlı hareketleri hem moralinizi yükselten mutluluk hormonları salgılamanızı sağlayacak, hem de dans ettikçe endişelerinizden kurtulacaksınız.

• Koordinasyonunuzu geliştirir. Özellikle,yaş aldıkça iyi bir koordinasyona sahip olmasının önemi artar.

• Kilo vermenizi sağlar. Zumba’nın en önemli faydalarından biri tabii ki, kilo vermenizi sağlamasıdır. Bir Zumba dersi toplam 600 ila 1000 kalori arasında kalori yakmanızı sağlar.

• Zumba’nın bir diğer mükemmel faydası vücudunuzu sıkılaştırmasıdır.

• Kendinize olan güveninizi artırır. Zumba dersi boyunca yaptığınız dans hareketleri duruşunuzu düzeltir, koordinasyonunuzu geliştirir ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bütün bu değişimler hemen moralinize ve görünüşünüze yansır. Unutmayın, kendini iyi hisseden biri aynı zamanda kendine olan güvenini de geliştirir.