AVRUPA’DA SONBAHAR FESTİVALLERİ

Her mevsim ayrı güzellikleri barındıran Avrupa, ziyaretçilerine yıl boyunca farklı alternatifler sunuyor. İster kış, ister yaz aylarında seyahatinizi gerçekleştirin…

Birbirinden farklı kültürel zenginlikleri bir arada sunan Avrupa ülkelerinde zengin bir etkinlik listeniz olacak. Geziniz esnasında müzeler olmazsa olmazınız mı? Peki ya festivaller? Gideceğiniz ülke kültürünün en eğlenceli ve coşkulu halini görmek isterseniz oldukça doğru bir seçim olacak.

Yaz aylarının sonuna geldiğimiz şu günlerde Avrupa’da sonbahar aylarında düzenlenen festival listesine göz atmanızda fayda var: 

Nuit Blanche, Fransa

Her yıl Ekim ayının ilk hafta sonu Paris’te gerçekleşen Nuit Blanche, şehri ve sanat eserlerini farklı bir şekilde keşfetmenizi sağlıyor. Bu yıl 5 Ekim Cumartesi gecesi gerçekleşecek sanat festivali, Fransa’daki farklı şehirlere ve diğer Avrupa ülkelerine de yayılmış durumda.

Etkinlik süresince birçok müze, galeri, diğer eğlence ve kültür kurumları gece boyunca halka açık oluyor. Paris sokakları geçit törenlerine, konserlere ve çeşitli canlı performanslara sahne oluyor.   

Oktoberfest, Almanya

Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen Oktoberfest, dünyanın en büyük bira festivali. Her yıl yerli ve yabancı milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan Oktoberfest, bu yıl 21 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

Peki sizi neler bekliyor?

Dev çadırlarda doyasıya eğlence ve lezzet şöleni, Bavyera kültürünü deneyimleme fırsatı sunuyor. Erkekler ‘Lederhose’, kadınlar ise ‘Dirnd’ adı verilen çeşitli Bavyera kıyafetleri ile festival alanını renklendiriyor. Müzik, eğlence ve yemeklerin yanında biraz da adrenalin olsun isterseniz roller coaster, dönme dolap gibi birçok alternatif de sizleri bekliyor.

La Mercè Festivali, İspanya

Şehrin en büyük geçit törenine ev sahipliği yapan Barselona’yı ziyaret etmek için Eylül, harika bir zaman. Bu yıl 20-24 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşecek La Mercè, büyüleyici Katalan kültürünü yakından görmeniz için iyi bir fırsat olabilir.

Bol müzik, geçit törenleri, sokak gösterileri, havai fişek gösterileri ile kentin çeşitli yerlerinde öne çıkacak etkinliklerle sürecek.

Galway Uluslararası İstiridye ve Deniz Ürünleri Festivali, İrlanda

Festival, Galway’in zengin istiridye hasadını kutlamak için her yıl Eylül ayının son hafta sonu düzenleniyor.

Ülkenin en tanınmış yiyecek festivalinde en iyi gurme deniz ürünlerinin tadına bakabilir, canlı müzik eşliğinde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bu yıl 27-29 Eylül’de gerçekleşecek festival ile bölgenin güzelliklerini de görme fırsatı elde edebilirsiniz.

Festivalde ayrıca sokak gösterileri, konserler, geçit törenleri ve gece boyu dans etkinlikleri ile festivalin tadını çıkabilirsiniz.