ANNELER GÜNÜ

Anneler Günü için artık sayılı günler kaldı!  Sevgi ve şefkatlerini üzerimizden eksik etmeyen annelerimiz için her yıl Mayıs ayında Anneler Günü kutlaması yapılmaktadır. ..Dilerseniz bu vesileyle Anneler Günü’nün çıkış noktasına ve tarihçesine şöyle bir göz atalım…

ANNELER GÜNÜ’NÜN TARİHÇESİ

Anneler Günü’nün geçmişi MÖ 4000-2000 yıllarına kadar dayanmaktadır. İlk zamanlarda Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olarak kabul edilen Rhea onuruna yapılan kutlamalar, yüzyıllar içinde bir geleneğe dönüşmüştür. Evrensel bir gün olan Anneler Günü, doğanın yeniden uyanışını ve doğurganlığı simgelediği için yüzyıllardır bahar ayında kutlanır.

ANNELER GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Anneler Günü’nün nereden ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan en çok konuşulanı ise ABD’nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir. 

Bu kutlama ilk kez, 1908 yılında bir okulda 407 çocuk ve anneleriyle gerçekleşmiştir. Anna’nın bu girişimi, temsilciler meclisi tarafından uygun görülmemiş, resmiyete kavuşturulmamıştı. Anna bu durumu, medya ve politikacılarla paylaşmış ve bu çabalar sonunda 1914 yılının ikinci Pazarı anneler günü olarak ilan edilmiştir. Devletin onayıyla ABD’de resmîleştikten  sonra  bütün dünyaya da yayılmıştır.

ANNENİN ÖNEMİ

KarşıIıksız tek sevgi anneIerin çocuklarına duyduğu sevgidir.  Her insanın hayatta sağlam duruşu, ayaklarının yere sağlam basışı annesinin eseridir.

Hayatımızda bu kadar önemli bir yeri olan annelerimizin bu önemli gününde onları mutlu etmek için  elimizden gelen her şeyi yapmaya değmez mi? 🙂

ANNENİZİ ŞIMARTIN

Annelerimizi mutlu etmenin ve onlara olan sevgimizi bir şekilde göstermenin yollarını ararız. Bu yollardan biri de özel bir hediye almak olabilir…   Mesela birbirinden zarif çantalar veya  birbirinden  güzel kokulu kozmetik ürünlerle annenizi bu özel günde  şımartmaya ne dersiniz?

 Tüm Melek Annelerin Anneler Günü Kutlu Olsun 🙂