4 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ…

İnsansız bir dünya düşünemediğimiz gibi, hayvansız bir dünya da düşünemeyiz. Tabiatın canlı varlıkları olan insanlar ve hayvanlar hayatlarını devam ettirmek için birbirlerine bağlıdır.

Gün geçtikçe hızla artan nüfus; yapılaşma, doğal alanların tahribatı, yasa dışı avcılık, yaban hayatın dengesini bozuyor ve yaban hayatın canlılarını bir yok oluşa doğru sürüklüyor. Özetle, biz çoğalırken dünyamızı paylaştığımız diğer canlıların sayısı maalesef hızla azalıyor. Henüz  keşfedilmemiş pek çok canlı türü bulunmaktadır. Sadece gözümüzün gördüğü hayvanlar değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanlar da yaşam hakkına sahiptirler. Bu nedenle; 4 Ekim tarihinde «Dünya Hayvanları Koruma Günü» ilan edilmiştir.

Dilerseniz 4 Ekim’in tarihçesine ve diğer bilgilere detaylı şekilde göz atalım…

4 EKİM TARİHÇESİ…

İnsanlar arasında hayvan sevenler gittikçe çoğalmaya başlamıştı. Bu insanların amaçları hayvanlara daha iyi davranılmasını sağlamak, onları korumak, daha sevecen davranılmasına yardımcı olmaktı. Bu düşünceye sahip hayvan sevenler ilk kez İngiltere’de 1822 yılında bir araya geldiler. Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliği’ni kurdular. Bu hareket daha sonra tüm dünyaya yayılmaya başladı.

Kurulan bu sıcak ilişki insanların, hayvanların korunması konusunda birlikte hareket etmeleri fikrini doğurdu. İnsanlar  yıllardır hayvanlara karşı yapılan haksızlıkların farkına vararak onları korumak istiyorlardı… Hayvanları Koruma Derneği’nin 1908 yılında kurulmasıyla sistemli ve düzenli olarak hayvan sorunlarıyla ilgilenilmeye başlandı.

Aynı amaçlı dernekler birleşerek, Hollanda’nın başkenti Lahey’de, Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturdular ve 1931 yılında toplanan bu kuruluş 4 Ekim’i, Hayvanları Koruma Günü ilan etti. Ve o günden sonra, her yıl, Ekim ayının 4. Günü, Hayvanları Koruma Günü olarak kabul edilip kutlamaya başlanmıştır.

23 Eylül 1977 yılında da, Londra’da hayvan hakları konusunda yapılan 3. Uluslararası toplantıda; Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi metni kabul edildi. Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi ise, bu bildirge Paris’te, UNESCO Sarayında 15 Ekim 1978 yılında, törenle ilan edildi.

HAYVANLARIN KORUNMASI İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Tabiattaki tüm canlılar gibi hayvanların da korunmaya ihtiyaçları vardır. O zaman bu sevimli hayvanları korumak için aşağıdaki listemize birlikte bakalım:

• Sivil toplum kurum ve kuruluşlara maddi destek verip, gönüllü çalışmalarda bulunabilirsiniz.

• Sıcak havalarda kapınızın önüne 1 kap su ve mama koyabilir, soğuk havalarda onlara barınak yapabilirsiniz.

• Soğuk havalarda araçlarınızı çalıştırmadan önce kontrol edebilirsiniz .

• Onları petshoplardan satın almak yerine barınaklardan sahiplenebilirsiniz.

SAF SEVGİ

Hayvanlar, tabiatın süsü ve zenginlik kaynağıdır. Tabiatın güzelliğini ve zenginliğini gören ve duyan ise, insandır. İnsanlar beslenmede, korunmada, haberleşmede özetle hayatın pek çok kısmında hayvanlardan yararlanmışlardır.

Hayvanların bizlerden tek beklentileri ise; bakım ve sevgidir.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Kutlu Olsun…