4 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ…

Yaşam için gerekli olan her şeyin karşılanmasında doğaya ve onun çeşitliliğine muhtacız ama ne yazık ki hızla artan nüfus, yapılaşma, doğal alanların tahribatı, yasa dışı avcılık gibi olumsuzluklar yaban hayatın dengesini bozuyor ve yaban hayatın canlıları bir yok oluşa doğru sürükleniyor. Özetle, biz çoğalırken dünyamızı paylaştığımız diğer canlıların sayısı hızla azalıyor. Gezegenimizde henüz keşfedilmemiş pek çok tür var ve bu nedenle 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü sadece gözümüzün gördüğü hayvanları değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların da yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamız açısından çok önemli.

NEDEN 4 EKİM?

Tarihin başından bu yana insanlar, hayvanlara karşı yapılan haksızlıklara karşı onları koruma eğiliminde olmuştur. Ancak Hollanda’nın başkenti Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturana dek tüm ülkelerdeki hayvanları koruma dernekleri çağlarca organize olamamışlardır. İlk olarak 1931 yılında toplanan bu kuruluş 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü tarihi olarak ilan etmiştir. Ve böylece 1931 yılından beri 4 Ekim, bu amaçla kutlanmaktadır. Ülkemizde ise 1908 yılından beri düzenli olarak hayvan hakları ve hayvan sorunlarıyla ilgilenilmektedir. Ülkemizde resmi olarak 1908 yılında kurulan Hayvanları Koruma Derneği hayvanları koruma amacı güden ilk resmi Türk derneğidir. Sistemli ve düzenli olarak hayvan sorunlarıyla ilgilenen bu dernek konunun önemine dikkat çekmesi açısından bize hayvanlara karşı işlenen suçların ne kadar eskiye dayandığını hatırlatmaktadır.

HAYVANLARIN KORUNMASI İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Hemen yanı başımızdan işe başlayıp sokağımızdaki hayvanlar için kapılarımızın önüne mama ve su bırakabiliriz. Üstelik, bu hafta Hayvanları Koruma Haftası olarak kutlandığı için birçok market kedi ve köpek mamalarında indirimler yapmaktadır. Bunu değerlendirerek minik dostlarımızı korumaya yardım edebiliriz.

Belediyeler tarafından kurulan hayvan barınaklarını sık sık ziyaret edebilir, burada yaşamak durumunda olan minik dostlarımızın bakımını gönüllü olarak yapabilir, barınaklara mama, battaniye gibi bağışlarda bulunabiliriz. Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan panda, saz kedisi, kutup ayısı, Akdeniz foku gibi türleri koruma altına alan kuruluşlara bağışlar yapabilir, gönüllü hizmet verebiliriz.  En önemlisi hayvanların yaşama hakkına saygı gösterip, onlara eziyet edilmesine göz yummayabiliriz

Hayvanlar, tabiatın olmazsa olmazı ve zenginlik kaynağıdır. Tabiatın güzelliğini ve zenginliğini gören ve duyan ise, insandır.

Unutmayalım ki bu dünya sadece bize ait değil…

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü vasıtasıyla tüm hayvanların değerli olduklarının anlaşılması, onlara yönelik yapılan tüm saldırıların son bulması dileğiyle…