23 NİSAN…

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir… 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi bayramlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir. Dünyada resmi olarak kutlanılan tek çocuk bayramıdır. Her yıl 23 Nisan’da ülkemizde geleneksel olarak “Çocuk Şenliği” düzenlenmekte, bu şenliğe birçok ülkeden çocuklar katılmaktadır. Sevginin, dostluğun ve dünya barışının önemini hatırlatan bu organizasyon tüm dünya ülkelerince takdir edilmekte, dünya barışının ne derece önemli olduğu mesajı verilmektedir.

Dilerseniz, 23 Nisan ile ilgili diğer bilgilere ve tarihçesine detaylı şekilde göz atalım…

23 NİSAN TARİHÇESİ…

TBMM’nin açılışının 1. yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı, 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edildi. Sonra  1935’te 23 Nisan Millî Bayramı’yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 1927’de ilan ettiği ve ilki Atatürk’ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik  Konseyi, bu bayrama resmî olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını verdi.

Hakimiyet-i Milliye Bayramı (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukları bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO’nun 1979’u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır.  Günümüzde bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta olup okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

1979’da, yine ilk olarak 6 ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl 40’ın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

ATATÜRK ve 23 NİSAN…

Büyük önder Atatürk, çocukların milletin geleceği olduğuna inanıyordu. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, çocuklara  23 Nisan bayramını armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamlılığını emanet edeceğimiz çocuklarımızın bu sorumlulukla yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mız Kutlu Olsun…